• Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Zdravím ťa Švajčiarsko!

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 4.52 z 21 hlasov

   Vždy, keď niekoho počujem chvastať sa, že "Amerika (USA) je tá najúžasnejšia krajina na svete", chcem sa ho opýtať, "Bol si už niekedy vo Švajčiarsku?"

Nuž, ja áno. Raz som tam strávil celý týždeň. Bolo to veľmi nudné. Žiadna vojna, žiadna medzinárodná kríza, ani zločinnosť - nič z toho, čo by dodalo tú správnu príchuť životu vášnivých ľudí, ako sme my. Nikto ani nevedel, kto bol prezidentom tejto krajiny. Švajčiari ani nikdy nemali ohromného prezidenta. Ich národný hrdina je stále ten chlapík s kušou a za národnú zábavu považujú jódlovanie. 

   Nemienim tu predniesť kacírsky návrh, že Švajčiarsko je "najúžasnejšia krajina na svete", ale dá sa opodstatnene tvrdiť, že je tou najrozumnejšou. O Švajčiarsku by sa za posledných 1000 rokov nenapísalo toľko dejín ako o väčšine afrických krajín za posledné pokolenie. Veď poznáte tú starú čínsku kliatbu: "Nech žijete v zaujímavých časoch". Švajčiari nemajú v pamäti nič také. Oni majú len tradíciu nerobiť dejiny. 

   Švajčiarsko sa nezúčastnilo dvoch svetových vojen, za čo je nenávidené typom ľudí, ktorí si myslia, že vojna je povinnosť. Švajčiari sa však domnievajú, že zvyšok sveta si môže užívať vzájomné krviprelievanie celkom dobre aj bez nich. Nikdy nevstúpili do OSN, NATO, či EÚ. Sú celkom spokojní tvrdo pracovať v ústraní Álp, zatiaľ čo Američania prekročia dva oceány - zároveň, ak treba - aby sa dostali do dobrej vojny. Švajčiari nemajú ani pluky vojakov, ani vojnové lode či ponorky, a ani vojenské základne po celom svete. A žiadne atómové zbrane. 

   Skrátka, Švajčiari sú to, čo správne rozmýšľajúci ľudia zvyknú volať "izolacionisti". Tvrdohlavo si udržujú svoju nezávislosť, čo malo za následok, že v 20-tom storočí strašne veľa Švajčiarov nezomrelo násilnou smrťou. A mimochodom, Švajčiari nie sú postihnutí terorizmom. Osama bin Láden o Švajčiarsku asi ani nepočul - pokiaľ si tam neschoval svoje peniaze. Možno to nie "najúžasnejšia krajina na svete", ale Švajčiarsko nikto nenazýva "Veľkým Satanom".

   Niežeby Švajčiari neboli pripravení sa brániť. Muži sú zo zákona povinní slúžiť v milíciách a držať v ich domoch zbrane. [ Je zaujímavé, že vo Švajčiarsku majú možno ešte väčší počet zbraní na obyvateľa než v USA, ale nikto tam nestrieľa po svojich spolužiakoch či bývalých kolegoch. FN ] Ale keď  Švajčiari povedia "obrana", oni tým myslia obrana - nie impérium, nie Nový Svetový Poriadok, nie svetové "vodcovstvo".

Majú federálny system vládnutia, a vo Švajčiarsku, čuduj sa svet, federálny stále znamená decentralizovaný. Každý kantón si cení svoju nezávislosť. Prezident krajiny má nepatrnú moc a málo príležitostí na dosiahnutie "významnosti". Švajčiarsky Frank je jedna z najstabilnejších mien sveta. Švajčiarske banky majú najbezpečnejšie trezory na svete.

Prirodzene, krajinu, ktorá je slobodná, mierumilovná a prospievajúca, nemožno nechať, len tak, na pokoji. Pred pár rokmi sa ozývali výkriky proti Švajčiarsku, ako skladu "nacistického zlata". Vysvitlo však, že išlo o podvod, o pokus vydierať Švajčiarov. Dali im na výber - porozdávať miliardy dolárov, alebo čeliť medzinárodnej hanbe a sankciám. Neskôr sa preukázalo, že nacistické zlato bol len výmysel a tie obvinenia len opovrhnutiahodnou pošpiňovacou kampaňou.

   Nezávislosť je vždy nenávidená internacionalistami a tými, čo chcú všetko usmerňovať. Pápežstvo je nenávidené, pretože pápež - na rozdiel od politikov a novinárov - sa vraj nedá ani kúpiť, ani zastrašiť. Švajčiarsko je nenávidené, pretože sa vytrvalo vyhýba "medzinárodnej komunite". Poukázal by som aj na iné oslňujúce príklady odporu nátlakom internacionalizmu - keby som si na nejaké mohol spomenúť.

   Švajčiarsko sa teší z takých dejín o akých si jedného času robili nádeje Američania. No zatiaľ čo obyvatelia USA boli vtiahnutí do hádok Starého Sveta - od ktorých sa už v minulosti snažili utiecť - Švajčiarsku sa vlastne podarilo odpútať od svetových sporov bez toho, aby opustili Európu. Ak vo Švajčiarsku hľadáte nejaké vzrušenie, budete si ho musieť zaobstarať sami, štát vám ho neposkytne. Dá sa to zhrnúť a povedať inak - Švajčiarsko je krajina, kde umrelo viac ľudí pri lyžiarskych nehodách, než vo vojnách.

   Príbeh Švajčiarska je ten najväčší politický úspech moderného sveta, no nikdy o ňom nepočujeme. Prečo? Pretože zahanbuje všetky ostatné štáty. Väčšina vládcov chce "zamerikanizovať" svoje krajiny. Keby sa skutočne starali o dobro svojich občanov - ich životy, slobodu, majetok a všetko, čo s tým súvisí - snažili by sa svoje krajiny "pošvajčiariť". Je to znak našej doby, že som nútený vymýšľať takéto prepotrebné sloveso. 


Joe Sobran je americký novinár a spisovateľ. Viac na www.griffnews.com, alebo píšte na info@sobran.com.

Posledná úprava Utorok, 15 November 2011 21:06  

Add your comment

Your name:
Názov:
Comment:
Comments (3)
3 Streda, 08 Február 2012 08:53
JurajI
Tiez by som sa pridal o prosbu o informacie - a nie len o systeme ako to v CH funguje (to sa da z velekj casti najst na internete), ale zaujima hlavne zlozenie a fungovanie firiem v CH. Pan Dr. Valach vo videach mal zevraj za ulohu osvetlit sposoby a fungovanie priamej demokracie. Ale zda sa mi ze nezostava iba pri tom, ale pokracuje druym krokom , ktory je podla neho este podstatnejsi. Je nim viraj vytvaranie druzstiev (nie sice takych ako bolo za minuleho rezimu), ale aj tak mi to dost smrdi 'znarodnovanim' a pochybnou efektivitou riadenia podniku a aj riadenia konkurencieschopnosti a zvysovania kvality. Kolko firiem v CH je nabaze druzstiev a kolko je sukromnych? Ako to tam funguje co sa tyka ziskavania pracovnych investicii? Asi tomu chechapem ale zda sa mi ze pan Valach miesa jedno cez druhe a to co on navrhuje nie je 'Svajciarsko'. Chapem ze sukronik bude vzdy myslie iba na seba a svoju firmu a nie na ludi, ale na druhej strane vidim ako to je ked sa ludia nevedia dohodnut, alebo len z ubohej lenivosti nedokazu spravit pre seba ani to co zivotne potrebuju a nie toto dokazat na urovni nejakeho velkeho druzstva. Dakujem za ujasnenie.
2 Streda, 01 Február 2012 13:03
Marvinn
Krajina, do ktorej si ukladajú svoje peniaze kapitalisti, komunisti, maoisti, teroristi, zelení, modrí červení, je neutrálna práve preto, že to okolitý svet tak chce, aby chránil svoje peniaze. Vlastne stať sa druhým Švajčiarskom je jednoduché: stačí len 1500 rokov poctivo a spoľahlivo spravovať peniaze celého civilizovaného sveta.
1 Utorok, 31 Január 2012 13:17
Michal Šuranský
Ahoj ktokoľvek ste, zaujíma ma švajčiarská priama demokracia. Neviete mi poradiť nejaké dokumenty, kde by som si prečítal o tom viac ?? Čím podrobnejšie, tým lepšie, avšak aj celkový pohľad. Predovšetkým ma zaujíma ako sú robené rozhodnutia. Ako sa schvaľujú a akú majú platnosť. Nechodím sem často, tak prípadne, kontakt na mňa je michal.suransky@gmail.com
English Czech French German Polish Russian Spanish Slovak Hungarian

Informácie o PD

Priama demokracia je základnou formou demokracie, používanou už v antických Aténach.
V modernej priamej demokracii (napríklad Švajčiarsko) spravujú štát poverení odborníci podľa pravidiel, schválených občanmi v referende.
Diskusia o kľúčových otázkach prebieha verejne, čo eliminuje zákulisné machinácie, lobistické záujmy a korupciu.
Číslo účtu: 2300553335 / 8330
IBAN: SK2383300000002300553335
BIC: FIOZSKBAXXX
Na činnosť o.z. PD prispeli: 10.02.2015 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.03.-22.01.2015 Perháčová Milada 36 eur, 19.05.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.01.2014 Kočanová Slávka 10 eur, 23.01.2014 Peter Pustaj 30 eur, 22.01.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 22.12.-21.01.2014 Perháčová Milada 144 eur, 13.01.2014 PRO-FES, s.r.o. 30 eur, 23.12.2013 Iveta Kamenická 13 eur, 21.11.-23.12.2013 Perháčová Milada 24 eur, 19.12.2013 Pirovits Paul 10 eur, 17.12.2013 Jozef Bielik 20 eur, 16.12.2013 Jozef Vaško 20 eur, 16.12.2013 Kočanová Slávka 10 eur, 13.12.2013 Novomeská Beata 10 eur, 12.12.2013 Orávik Marián 10 eur, 22.11.2013 Schulczová Ľubica 20 eur, 21.11.2013, Ďakujeme!

Partneri

wwww

Prihlásenie


Anketa

Čo sa Vám na priamej demokracii páči najviac?