• Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Aj vy bývate znechutení? Rezignujete, alebo ďalej bojujete?

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

Z Obecných novín č. 50/2009

     Boli ste už niekedy celkom, ale totálne znechutení? Že sa vôbec pýtam a že nie jedenkrát? No dobre, je to len tzv. rečnícka otázka, ktorú monológ dovoľuje, dokonca by ho mala oživiť. Dnešný život, žiaľ, a presviedča sa o tom väčšina z nás, prináša občas aj totálne znechutenie, a u tých, čo majú impulzívnejšiu, búrlivejšiu povahu dokonca vzbudzuje agresivitu.

     V našom vchode bytového domu sme napríklad celkom znechutení z neschopnosti podniku, ktorý nám dom správcuje, lebo nevie nič vymyslieť, aby zabezpečil normálne osvetlenie chodieb, výťahu, fungovanie systému „brano“ na samozatváranie vchodových dverí... Áno, je pravda, že sme znechutení aj z vandalov, lebo už o deň-dva po doplnení novej žiarovky či oprave vypínača prípadne ističa a ďalších elektromechanizmov, ktoré zabezpečujú vypínanie chodbového svetla, to opäť niekto rozbije, žiarovky ukradne, dokonca aj z výťahu, napchá kúsok papiera či dreva do vypínania svetla, aby sa na chodbe stále svietilo a pod. Ale vandali sú, žiaľ, anonymní a prakticky nepolapiteľní, lebo robia nezbedu buď cez deň, keď sme v práci, alebo v noci, keď spíme. Máme síce podozrenie, že sa na tomto vandalizme podieľajú najmä deti a návštevníci jedinej mnohodetnej rodiny z vchodu, aj tak si však myslíme, že ľahšou cestou by bolo uplatniť dostupné antivandalové prvky osvetlenia, k čomu sa však správca nemá a nemá. Radili nám vymeniť správcu, ale v dome, kde väčšine vlastníkov bytov nezáleží na tom, čo sa deje a na schôdzu bytového domu ešte ani raz neprišla viac ako tretina vlastníkov, je hlasovanie o takej otázke ako výmena správcu, veľmi ťažké. Relatívne nový zákon o vlastníctve bytov dáva totiž správcovi veľmi silné postavenie a treba nadpolovičné, kvórum hlasov na nejakú vážnejšiu zmenu. Riešením by bolo založenie spoločenstva vlastníkov bytov. Veľa vlastníkov ho však odmieta s argumentom, že niekto si bude robiť s našimi bytmi čo len chce. A keď to tvrdia ľudia, ktorých považujete skôr za vzdelaných a rozhľadených, tak vás ako zástupcu vlastníkov bytov to znechutí na najvyššiu mieru. Pritom práve založenie spoločenstva umožňuje rad vecí riešiť priamo a nie okľukou cez správcu.

     Mimoriadne znechutení sú aj ľudia, niekde dokonca na čele so samosprávou, ktorí márne protestujú a žiadajú zastaviť projekty znehodnocujúce životné prostredie, prípadne ničiace pamiatky. Tak prehrali súboj o pamiatku – budovu v bývalom bratislavskom závode Gumon, ktorú investor surovo zbúral. Tak zatiaľ prehrávajú súboj o zákaz výstavby skládky takmer v samotnom centre Pezinka, hoci ich nádej po dočasnom pozastavení výstavby zo strany Ministerstva životného prostredia SR, kým sa vec nedošetrí, ešte tlie. Ochrancovia s občanmi ťahajú za kratší koniec aj pri záchrane parku na Belopotockého ulici v Bratislave. Zatiaľ nádejná je záchrana Parku kultúry a oddychu, ku ktorému má veľa Bratislavčanov aj silný osobný citový vzťah. V Bratislave vôbec je tlak bezohľadných investorov najväčší a stačí rozhodnutie „anonymných“ poslancov, prípadne úradníkov, ktorí nenesú žiadnu osobnú zodpovednosť za žiadne zlé rozhodnutie, aby dosiahli svoje a vtrepali poväčšine čo najlacnejšie postavenú vysokú skleníkovú budovu medzi zeleň či na miesta, kde výšková budova kazí architektonický charakter danej lokality. Poukazujú na to znechutení občania Bratislavy, naposledy čitateľka v Bratislavských novinách, ktorá sa pýta „Prečo si tieto veľkolepé stavby nepostavia na pravom brehu Dunaja..., ktorý sa javí akoby nemal pána. Náš hlas je potrebný len vo voľbách, zvolení už potom nie sú zvedaví na naše názory a konajú bez nás. A my sme bezmocní.“

     V období socializmu architektonicky veľmi utrpela dedina. Voľná „ľudová“ architektonická tvorba a štátna smernica o šetrení dreva, ktorá priniesla výstavbu domov s plochými strechami, zohyzdila náš vidiek, samozrejme, sem možno zaradiť aj panelákové sídliská, ktoré však aspoň poväčšine nezasiahli do mestských centier. Dnes nie štátna či stranícka smernica (hoci politické strany zabezpečujú škodlivým rozhodnutiam o výstavbe významné  a neraz rozhodujúce pozadie), ale peniaze v duchu „všetko sa dá kúpiť, je to len otázka ceny“, a stopercentne aj korupcia, rozhodujú o tom, kde sa čo a ako postaví.

     Znechutení však môžu byť aj poslanci. Nedávno bola v niektorých médiách informácia, že 12 poslancov Nezávislého poděbradského fóra sa vzdalo svojho mandátu v zastupiteľstve mesta Poděbrady, pretože ich vždy prehlasovalo 15 poslancov z koalície zloženej z ODS a komunistov. V čase písania týchto riadkov rádio ohlásilo petíciu proti výstavbe auparku v Trenčíne, ktorý by mal zabrať aj časť zelene, ale aj petíciu voči výstavbe umyvárne áut na jednom sídlisku vo Zvolene, kde je zvlášť málo zelene. Ostane aj týmto občanom a organizáciám po čase iba znechutenie a zlosť, alebo budú mať ich protesty úspech? Veľmi zle je, ak v podstate občiansky neprijateľné stavby v stavebnom konaní nezaznamenali žiadne prekážky, pretože územný plán túto výstavbu umožňuje, čím napr. samospráva stráca právo výrazne zasiahnuť do stavebného konania. V územných plánoch často nie sú docenené otázky, ktoré zaujímajú občanov, neraz je plán starý, pričom všeličo sa zmenilo, pribudli byty, ktorých obyvatelia potrebujú zelené zázemie či okolie, ba stal sa už aj prípad, že prijaté zmeny územného plánu sa do neho nezaznamenali. Často je až priveľa protivníkov a prekážok voči radovým neorganizovaným občanom.

     Čo však s týmto všetkým urobiť, ostať znechutený a cúvnuť pred bezmocnosťou? Iste, ľudia na podobný stav presne takto reagujú. Dobrovoľnú funkciu možno zložiť, v bytovom dome i v zastupiteľstve aj inde. Celé Slovensko je plné ľudí, ktorí rezignovali nielen na veľkú, ale aj malú politiku a nič spoločné ich nezaujíma. To však riešeniu vleklých problémov nepomôže.

     Vzdať sa, rezignovať, hodiť problém za svoju hlavu na hlavy iných, nie je riešenie, to je to najľahšie. Treba hľadať ďalšie riešenia, hľadať si spojencov, prípadne trpezlivo konať okolo seba v záujme pozitívneho myslenia...  

     Poslanci Nezávislého poděbradského fóra v každom prípade urobili nesprávne rozhodnutie, keď sa vzdali svojich mandátov, pretože tým vlastne „zradili“ svojich voličov. Poslanci sa totiž v žiadnom prípade len pre znechutenie nesmú vzdať. Minimálne preto, aby „z prvej ruky“ informovali voličov a verejnosť o všetkom, čo sa deje so spravovaním vecí verejných a keď treba, aj veľmi nahlas kričali. Kam by sme prišli, keby sa všetci poslanci v opozícií vzdali preto, že nevedia prehlasovať koalíciu? 

     Žiaľ, klientelizmus i korupcia sa stále viac udomácňujú aj v samospráve, sú to nepriatelia, proti ktorým sa ťažko bojuje všade na svete, pretože sú „voľným okom“ neviditeľní. A dnes sa dajú „kúpiť“ za voľačo aj poslanci, nielen starosta. O to viac vystupuje do popredia potreba zakotviť v legislatíve jednomandátové obvody poslancov v samospráve, aby sa vedelo, koho ktorý poslanec je a aby sa dali kontrolovať, ba i odvolať. A rozmýšľať treba azda aj o možnosti reálneho postihu poslancov za obci a občanom škodiace rozhodnutia. 

     Zrejme najdôležitejšou prevenciou voči znechuteniu je kvalitná komunikácia a informovanosť. Hlavným článkom komunikácie medzi samosprávou a občanmi sú poslanci. Občania kandidátov „poslali“ do tohto poslania nielen na to, aby 4 roky rozhodovali o veciach verejných, ale aby rozhodovali v súčinnosti s voličmi a k ich spokojnosti. To znamená, aby ich dôkladne informovali o všetkom, s čím sa zaoberá mesto/obec a jeho zastupiteľstvo, primátor/starosta či úrad. Nestačí však iba raz za mesiac vypísať dve hodiny na kontakt s občanmi a vyhlasovať, že zasadania zastupiteľstiev sú verejné. Nestačí vyhovoriť sa, že občania nemajú záujem. Treba ísť za občanmi tam, kde sú vo svojom prostredí, zaujímať sa osobne  o ich problémy a názory. Vhodný na to je aj čas predsviatočný.

 (Autor je šéfredaktor Obecných novín)

 

Posledná úprava Štvrtok, 05 November 2009 22:50  

Add your comment

Your name:
Názov:
Comment:
English Czech French German Polish Russian Spanish Slovak Hungarian

Informácie o PD

Priama demokracia je základnou formou demokracie, používanou už v antických Aténach.
V modernej priamej demokracii (napríklad Švajčiarsko) spravujú štát poverení odborníci podľa pravidiel, schválených občanmi v referende.
Diskusia o kľúčových otázkach prebieha verejne, čo eliminuje zákulisné machinácie, lobistické záujmy a korupciu.
Číslo účtu: 2300553335 / 8330
IBAN: SK2383300000002300553335
BIC: FIOZSKBAXXX
Na činnosť o.z. PD prispeli: 10.02.2015 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.03.-22.01.2015 Perháčová Milada 36 eur, 19.05.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.01.2014 Kočanová Slávka 10 eur, 23.01.2014 Peter Pustaj 30 eur, 22.01.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 22.12.-21.01.2014 Perháčová Milada 144 eur, 13.01.2014 PRO-FES, s.r.o. 30 eur, 23.12.2013 Iveta Kamenická 13 eur, 21.11.-23.12.2013 Perháčová Milada 24 eur, 19.12.2013 Pirovits Paul 10 eur, 17.12.2013 Jozef Bielik 20 eur, 16.12.2013 Jozef Vaško 20 eur, 16.12.2013 Kočanová Slávka 10 eur, 13.12.2013 Novomeská Beata 10 eur, 12.12.2013 Orávik Marián 10 eur, 22.11.2013 Schulczová Ľubica 20 eur, 21.11.2013, Ďakujeme!

Partneri

wwww

Prihlásenie


Anketa

Čo sa Vám na priamej demokracii páči najviac?