• Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Spravodaj MÁJ 2014

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 4.00 z 1 hlasov

Nezobrazuje sa vám email správne? Môžete si ho prezrieť tu.
  Občianske združenie Priama demokracia

SPRAVODAJ / máj 2014
 
  www.priama-demokracia.sk    
 
 
  Aktivity      Články      Kontakt  
 
           
 
 
 
 
 
 

Príhovor

 
 
  Po nultom čísle Spravodaj február 2014 občianskeho združenia Priama demokracia vám ponúkame  ďalší i keď z rôznych dôvodov ako oneskorenú reportáž Spravodaj máj 2014 o významnej udalosti spred roka, ktorú práve čítate, je určená predovšetkým nám, členom združenia. Tie ďalšie a dúfajme pravidelnejšie by sa už mali dostávať k vám aj našim priaznivcom, sympatizantom a všetkým tým, ktorých chceme informovať o našich aktivitách alebo pozvať k spolupráci.

Keďže Spravodaj by mal reprezentovať život a prácu v združení, ponúkame vám hneď teraz možnosť podieľať sa na ňom. Pošlite nám svoje pripomienky a návrhy k obsahu, prípadne aj vzhľadu periodika. Samozrejme, vítaná je pomoc pri jeho tvorbe.

 
 
 
  Read More  
 
 
 

Reflexie z Medzinárodnej konferencie Danube Democracy Rally   (DDR2014) 1. až 9. apríla 2014

 
 
 

Democracy International (DI), globálna koalícia za priamu demokraciu, so sídlom v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, ktorej členom sa stane oficiálne už tento rok aj naše občianske združenie Priama demokracia, pozvala nadšencov demokracie a aktivistov na cestu pozdĺž Dunaja v dňoch 1.- 9. apríla 2014 do Viedne, Bratislavy a Budapešti. Účastníci zo 4 kontinentov sa mohli na mieste dozvedieť viac o priamej demokracii a politickej situácii v hosťujúcich krajinách. Ciele boli vždy rovnaké; spoločná výmena skúsenosti, kampaň pre demokratickú EÚ, miestna podpora sfunkčnenie referenda a prehliadka pamätihodnosti. 

Reflexie v slove a obraze 

Konferencia o priamej  demokracie - DDR2014 - Wien, 1.-3. apríla 2014

Konferencia o priamej demokracii - DDR2014 - Bratislava, 3.-6. apríla 2014

Konferencia o priamej demokracie - DDR2014 - Bratislava, 3.- 6. apríla 2014, producent OZ PD

Konferencia o priamej demokracie -  DDR2014 - Budapest, 6.-9. apríla 2014

http://www.teraz.sk/slovensko/matovic-konferencia-/80096-clanok.html 

Ľubica Schulczová, hovorkyňa OZ PD

 
 DDR 2014, Bratislava, Ľubica Sch. - slávnostné privítanie účastníkov konferencie v Primaciálnom paláci

 DDR 2014, Bratislava, Hotel Sorea, predstavenie OZ Priama demokracia pred prijatím do Democracy International

 

Paľo Čalovka, člen OZ PD

 DDR 2014, Budapest, Paľo Č,                                                                                                                                                       v maďarskom parlamente


Z diskusných príspevkov som pochopil v akom rozdielnom prostredí, žijú obyvatelia EU, aký je rozdiel medzi politickou kultúrou v štátoch, ktoré vylepšujú demokraciu od 50 rokov minulého storočia a nami, ktorí žijeme v demokracii od roku 1990. Jednou vetou sa to dá zhrnúť asi takto: v západnej Európe politici nemôžu dovoliť dlhodobo ignorovať názory a požiadavky svojich občanov. Pre mňa osobne to značí to, že sa budem v budúcnosti viac zaujímať o to čo sa deje mimo nášho štátu.
Pri propagácií myšlienok priamej demokracie by sme nemali zabúdať na vysvetľovanie samotného pojmu demokracia. História demokracie, demokratické tradície a ich rozvoj, mechanizmy jej uplatnenia, EU a demokracia, priama demokracia vo svete, priama demokracia v regionálnej politike.

 

Jožko Vaško, člen OZPD


  

 DDR 2014, Budapešť, Jozef V. v metre a pred maďarským parlamentom

Najprv chcem poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí priložili kus svojej mentálnej, časovej, ale aj fyzickej energie k zdarnému priebehu bratislavskej časti podujatia DI.
Pri lúčení sme si vypočuli pozitívne vyjadrenia hostí. Obdivovali náš zápal za priamu demokraciu a nášho spoločného ducha.
"Nikto nie je doma prorokom", a preto je dobré občas sa stretnúť aj s ľuďmi "spoza hraníc" , aby nás utvrdili v tom, že to, čo robíme, predsa len má zmysel, aj keď to naše najbližšie okolie často tak nevníma.

 

Juraj Kukla, predstaviteľ ZOMOS


DDR 2014, Bratislava, účastníci konferencie z celého sveta v slovenskom parlamente


Medzinárodná konferencia o prvkoch priamej demokracie bola veľmi poučná a prišli významní hostia z európskeho parlamentu. Hovorilo sa najmä o najdôležitejšom prvku priamej demokracie o referende, ktoré je na Slovensku zámerne nastavené tak, aby sa de-facto nedalo úspešne zorganizovať. Na záver vystúpil a jasne zhodnotil stav na Slovensku aj náš politológ M. Klus
Na konferencii sa okrem poslancov NRSR I.Matoviča a Viskupiča nezúčastnil žiadny poslanec NRSR. Ako je možné, že na takúto konferenciu neprídu žiadne médiá, ani poslanci tejto NRSR? Lebo kapry nechcú počuť, ako sa ich skorumpovaný rybník dá vypustiť a ako to funguje v okolitých štátoch, kde funguje ozajstná demokracia.

 

Slávka Kočanová, členka OZPD
 

 

DDR 2014, Bratislava, hotel Sorea sa na tri dni zmenilo na stredisko slovenskej časti konferencie,                                              zľava Jozef V., Paul P., Ľubica Sch., Beata N., Milan B, Ľubo P., Iveta K, Terézia L., Slávka K

Poznáte ten pocit spolupatričnosti, keď ste na dovolenke ďaleko od domova a stretnete Slováka, alebo rodáka z vášho mesta? Tak podobný pocit zo stretnutia, som mala aj ja na tejto konferencii, no spoločným menovateľom nebolo miesto, ale myšlienka, pojem demokracia.
Na Slovensku sme si zvykli na to, že demokraciu nám zadefinovali a často krát omieľajú politici zhora, práve preto pre väčšinu ľudí sa tento pojem stáva len prázdnou frázou. Demokracia "devalvovala". Ani sa nečudujem, demokraciu nie je možné inštalovať zhora a čakať, že všetci ľudia jej budú rovnako rozumieť a využívať to, čo nám naozaj ponúka. Demokracia neznamená neobmedzený nákup v hypermarketoch, ani neobmedzené využívanie výhod, ako je cestovanie za oddychom, či prácou do zahraničia. Demokracia tiež neznamená voliť raz za 4 roky z obmedzenej ponuky, kde človek vymieňa všetku svoju moc, ale aj zodpovednosť za program politickej strany, ktorého držiavanie už nijako nebude môcť odsledovať a ani ovplyvniť. Definícia a výklad slova demokracia by mal pochádzať od samotných občanov. Demokracia znamená v prvom rade zodpovednosť za vlastné rozhodnutie, za vlastné konanie. Podkladom pre správne rozhodnutie sú informácie a nevyhnutným základom pre dosiahnutie kompromisu sú diskusie.
Na konferencii sa stretli a diskutovali spolu rôzni ľudia z rôznych kútov sveta, ktorí zmýšľajú rovnako a cítia potrebu aktívnej účasti občanov na veciach verejných, ich účasť nielen na národnej, ale aj nadnárodnej úrovni. Boli to neopísateľné skúsenosti, o ktoré sme mali príležitosť sa podeliť. Práve preto mi z konferencie zostali tie najlepšie dojmy a nádej, že naše ambície v "boji" za lepšie Slovensko, či lepší, demokratickejší svet, sú opodstatnené. Je dobré vedieť, že v tom nie sme sami.

 

Beata Novomeská, členka OZPD


                          

DDR 2014, Wien Beata N. v  sídle OSN                   DDR 2014, Bratislava, konferencia v parlamente 

Konferenciu otvoril Igor Matovič, predseda politického hnutia OľaNO, hostiteľ podujatia na pôde Národnej rady. Vystúpili viacerí fundovaní rečníci, napríklad Bruno Kaufmann, Švajčiar žijúci vo Švédsku, za slovenskú stranu Martin Klus, ktorého prejav o potrebe sfunkčniť referendum bol aktuálny a žiaduci. Okrem Igora Matoviča sa konferencie zúčastnil aj poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO), na chvíľu sa v kinosále ukázal aj poslanec za SaS Richard Sulík. Okrem aktívnych politikov sa podujatia zúčastnil známy politický analytik Eduard Chmelár. Po prejavoch rečníkov nasledovala diskusia s účastníkmi konferencie, ktorí vyjadrili svojej postoje a názory na danú tému. Mojím príspevkom do diskusie v Budapešti bolo, že pokiaľ chceme viacej priamej demokracie v Európe, tak musíme byť zodpovednejší vo svojich vlastných životoch a že na práva sa automaticky viažu povinnosti. Pokiaľ niekto tieto povinnosti nepreberá a nevykonáva, tak mu automaticky zanikajú aj určité práva.

 

Paul Pirovits, člen OZPD

   

DDR 2014, Budapest,

P.Pirovits, pred maďarským

parlamentom

DDR 2014, Wien, akcia účastníkov DI a Mehr demokratie Rakúsko pred rakúskum parlamentom

    

DDR 2014, Wien, hovorkyňa Mehr Demokratie Nemecko o potrebe viac demokracie a prezentácie návrh o referendovom zákone

 DDR 2014, Wien, rakúsky zástupcovia parlamentných politických strán sa pozitívne  vyjadrujú k návrhu referendového zákona

 Zúčastnil som sa všetkých troch etáp konferencie. Aby boli postrehy vyrovnané sústredím sa na viedenskú časť konferencie. Pri peknom počasí po prehliadke sídla OSN a parlamentu sa večer v miestnom viedenskom kultúrnom centre uskutočnila konferencia usporiadaná vďaka našim kolegom z miestneho občianskeho združenia Mehr Demokratie Rakúsko za podpory nemeckých kolegov Mehr Demokratie Nemecko. Podujatie bolo na mimoriadne vysokej úrovni, za účasti zástupcov všetkých parlamentných politických strán, okrem zástupcu SPÖ. Táto strana napriek tomu, že sa hlási k sociálnej demokracii, priamu demokraciu ignoruje. Po úvodnom zhrnutí stavu priamej demokracie a legislatívnom návrhu zákona o referende (podmienky referenda sú u nich oveľa horšie ako u nás) vhodného aj pre rakúske pomery (trojstupňový proces: 1. petícia do parlamentu, ak neprejde 2. dozbieranie podpisov na referendum a 3. hlasovanie v referende, čo je elegantné riešenie ako nepraktická obdoba nášho, dve paralelne bežiace petície; 1. do parlamentu a na 2. na vyvolanie referenda, ak parlament neprejde dozbierania podpisov a 3. hlasovanie), došlo pre nás zo Slovenska k nevídanej priamej konfrontácii občan - politik s prezentáciou názorov zástupcov politických strán na úpravu referendového zákona. Niektorí prítomní politici viac, iní menej, podporili tento návrh zákona. Na záver sa uskutočnila diskusia s publikom, ktoré prevažne tvorili účastníci konferencie a členovia DI. Toto podujatie každý chválil, aj napriek neprítomnosti médií. Len takýmito stretnutiami, občan kontra politik, sa dajú postupne a trpezlivo odbúrať zábrany a nedôvera politikov voči priamej demokracii, priamej vláde ľudu, priamemu rozhodovaniu o dôležitých veciach občanmi. Cesta ako si budovať rešpekt a dôveru.

O to väčší šok mohol človek zažiť na nasledujúcej etape v Bratislave na časti konferencii usporiadanej priamo v parlamente, kde napriek pozvaniu neprišiel sa vyjadriť a podporiť sfunkčnenie referendového zákona žiadny zástupca parlamentnej politickej strany, okrem hostiteľa a čiastočne p. R.Sulíka z SaS. Treba to brať ako začiatok a snažiť sa pokračovať v priamom dialógu občan-politik.

Kto sa zúčastnil akejkoľvek časti konferencie, kľúčovým bodom zlomu bol pocit spolupatričnosti a získania osobnej znalosti a vízii ako spoločne pokračovať ďalej. Ostala už len najväčšia výzva -VYTRVAŤ. 

 

Súvisiace články:

http://www.priamademokracia.sk/aktivity/propagacia-pd/216-medzinarodna-konferencia-danube-democracy-rally.html

http://priama-demokracia.sk/component/content/article/47-spravodaj-0/209-stali-sme-sa-cakatelmi-clenstva-medzinarodnej-organizacie-democracy-international.html


 

Ďaľšie foto:


DDR 2014, Viedeň, začiatok Danube Democracy Rally 2014, rakúsky parlament

  

 DDR 2014, pokračovanie v Bratislave

DDR 2014, Budapešť, posledný deň – rozlúčka účastníkov s celou DDR 2014

 

Odpovede účastníkov (čiastočne otitulkované) na bratislavskej časti konferencie na otázku:                                               
Čo znamená pre mňa priama demokracia?

http://youtu.be/tJOd1Mo8fJk , Daniel Schilly, Nemecko 

 

http://youtu.be/o9VmyqGLcK0, Jordan Cibura, Poľsko

 

http://youtu.be/unjHJ5teiFs, Bruno Kaufmann, Švédsko

 

http://youtu.be/O7F_gM6Ek_k , Jiří Matuszek, Česko

 

http://youtu.be/HBiz18cx_kc, Bert Penninckx, Belgicko

 

http://youtu.be/O7F_gM6Ek_k , Jiří Matuszek, Česko

 

http://youtu.be/RQMjqSaKvRE , Daniela Božinova, Bulharsko

 

http://youtu.be/NPG6I0wttCQ ,  Arjen Nijeboer, Holandsko

 

http://youtu.be/tALcRFJDxkI , Erwin Leitner, Rakúsko

 

http://youtu.be/FRRE_I9OXTs , Ellie Nicolaides-Latham, Grécko

 

 

Video záznamy v plnej dĺžke z konferencie v NR SR:

NR SR Igor Matovič, OĽaNO, privítanie účastníkov, 4. apríl 2014, 1:42

https://www.youtube.com/watch?v=dSj7URMF_Mk

 

NR SR Igor Matovič, OĽaNO, 4. apríl 2014,  3:06

https://www.youtube.com/watch?v=xWxuB4iAKf0

 

NR SR Jozef Vaško, Priama demokracia o.z., 4.apríl 2014, 4:52 https://www.youtube.com/watch?v=vSXzB6k_HDY

NR SR Ľubor Perháč, Priama demokracia o.z., 4.apríl 2014, 8:57 https://www.youtube.com/watch?v=_6YGUbsQf8Q 

NR SR Eduard Chmelár, príhovor v NR SR, 4.apríl 2014, 5:31

NR SR Manfred Brandt, Mehr Demokratie Hamburg, 4. apríl 2014, 6:15

https://www.youtube.com/watch?v=24BFzWWXPk0

 

NR SR Bruno Kaufmann, Democracy International, I&R (Initiative & Referendum Institute Europe) Švajčiarsko, 4. apríl 2014, 9:45

https://www.youtube.com/watch?v=fCAd8Z8ZPK8

 

NR SR Gerald Häfner, predseda Democracy International, 4. apríl 2014, 15:44         https://www.youtube.com/watch?v=KWJLEg5YIgE

 

Andreas Gross, poslanec švajčiarskeho parlamentu, 4. apríl 2014, 11:43

https://www.youtube.com/watch?v=hg-q9_eSVPo

NR SR diskusia 1, Daniela Božinová z Bulharska, členka Rady DI, členka zo Skutočného snemu o.z.,  4. apríl 2014, 5:08                            https://www.youtube.com/watch?v=dobAdftfYwA

NR SR diskusia 2, Terézia Lengyelová z Košíc, OZ PD, zdravotná sestra, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=q7Vo-zrZRxI

 

NR SR diskusia 3, situácia referenda v Bulharsku, Miroslav Kollár z o.z. Hlas občanov Slovenska, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=qNUNDwQCDnc

 

NR SR diskusia 4 , J.Kukla ZOMOS o.z., František Palka AGORA o.z., 4. apríl  2014,

https://www.youtube.com/watch?v=6wa1ezfYw6s   

                                                         

NR SR diskusia 5, ZOMOS o.z., 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=WvCx1VNKsaE

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, 4. apríl 2014,                                                            https://www.youtube.com/watch?v=5MNNyfxnWZs 

 

                                                                                                                               Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=jc3JfamGdCg

 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, J.Viskupič, Cora Pfafferkorn, 4. apríl 2014,https://www.youtube.com/watch?v=ZCkfrMUvXAA 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, Ellie Nicolaides-Latham, Grécko, Daniela Božinová, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=4RUPTsMRh70

 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, Lubica Schulczová, Jozef Biskupič, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=Pb8irghwJC4

 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, Lubica Schulczová, ukončenie, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=HHFmP8xua7Y

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, bufet, 4. apríl 2014,                                                      https://www.youtube.com/watch?v=BYRwzl4Aab4

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, bufet, 4. apríl 2014,                                               https://www.youtube.com/watch?v=dQ3aYp4p7ME

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, bufet, 4. apríl 2014,                                                    https://www.youtube.com/watch?v=tKX_8-ZAspU

Hotel Sorea, spoločná večera, 4. apríl 2014, 21”

https://www.youtube.com/watch?v=_yjNxyNnbEA

 

Hotel Sorea, spoločná večera, 4. apríl 2014, 16”

https://www.youtube.com/watch?v=rZ1KL195M7k

 

Hotel Sorea, prezentácia konferencii DDR2014, oslovenie podporovateľov PD pre média,hovorkyňa  L. Schulczová, podpredseda  J.Vaško a členovia OZ PD, 5. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=5eFNaAQ46VM

Hotel Sorea, prezentácia oslovenie podporovateľov PD pre média, hovorkyňa        L. Schulczová a podpredseda J.Vaško OZ PD, 5. apríl 2014,     https://www.youtube.com/watch?v=XfIk-yXDbno

 

Foto:

https://www.flickr.com/photos/122178414@N07/sets/72157643791378853/

https://plus.google.com/u/0/photos/+JozoVasko/albums/6000660139800590913

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000414986673685889?banner=pwa&authkey=CID5nsCwz8u-qgE  

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000414252268211825?banner=pwa&authkey=CJqc6vjX1rDCSQ 

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000413901966068897?banner=pwa&authkey=CJf51Mmf6r2hYw

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000413606975056193?banner=pwa&authkey=COzMnv6C06KH3AE

https://plus.google.com/u/0/photos/105531416001222849577/albums/6000408545136612257?authkey=CNCCgcbnr_3ePA
 
 
  Read More  

 
 
 
 
Darujte nám 2 % z dane z príjmu
 
 
 

 

Posledná úprava Pondelok, 17 August 2015 05:33  

Add your comment

Your name:
Názov:
Comment:
Comments (1)
1 Utorok, 14 Apríl 2015 14:52
Paul Pirovits - člen

Možno je pre mnohých členov článok v Spravodaji, ktorí sa akcie zúčastnili či o nej počuli už len zaprášenou nostalgickou spomienkou, pre nezúčastnených či nových členov možno prekvapením, ale jeho pravý zmysel je, aby sme v ňom začali spoločne objavovať skrytý úžasný potenciál a hľadať odpoveď na otázku: Stojí za to ďalej pokračovať? Ako ďalej združenie? Článok v Spravodaji nám má pripomenúť výzvy a udalosti, za ktorých loď OZ Priama demokracia nabrala po prvý krát pod plnými plachtami a v plnej rýchlosti nevídaným spôsobom priamy kurz do cieľa a vyplávala nielen po prvý krát na lokálne otvorené more, ale aj do medzinárodných vôd a preskúšala do plnosti nielen schopnosti a zručnosti členov posádky od kapitána, kormidelníka, dôstojníkov, námorníkov, pasažierov, ale aj samotnú konštrukciu plavidla. Zistili sme, že obsluha a udržanie kurzu takejto lode nie je vôbec jednoduchá záležitosť, vyžaduje si správnych ľudí na správnych miestach a tiež ukázala, že vlastne ego musí ísť neodkladne nabok a každý môže robiť len to čo vie a dokáže najlepšie urobiť, lebo na tom záleží bezpečnosť a úspešnosť celej plavby i radosť z nej. Táto plavba sa pre mnohých zúčastnených stala Odysseou združenia, preskúšala jedinečným spôsobom schopnosti každého člena z asi 20 člennej posádky a umožňovala jedinečným spôsobom začať skutočne zoceľovať každého jednotlivca i samotnú posádku. Na mori nikdy nebýva len pokojné more, prišli búrky, vietor a vlny a s nimi prvé protivenstvá, ktoré ešte viac preverili naše schopnosti i samotné plavidlo. Prišli situácie, ktoré každého z nás zneistili a loď stratila postupne takmer úplne na rýchlosti, neistá posádka značí neistý kurz, cieľ posádky a lode. Dnes stojí loď viac menej smutne upútaná na kotve, krúti sa na jednom mieste vydaná napospas vetru a vlnám a čaká pripravená na príležitosť vyplávať na šíre more a pokračovať v začatej plavbe ďalej bližšie k cieľu ... . Tiež by bolo cenným prínosom od členov i sympatizantov a povzbudením pre otvorenie potenciálu tohto nášho Spravodaja vložiť vždy pod článkom do zobrazeného okna Add you comment svoj vlastný komentár či reflexiu, za čo vopred ďakujem – to skutočne veľmi povzbudí. Nezabúdajme prosím Spravodaj je verejnou výkladnou skriňou do života nášho združenia a (kultivovaný) dialóg je dušou priamej demokracie.

P.S. Človek musí byť zamilovaný do úspechu, nie do stroskotania. (Goethe)

English Czech French German Polish Russian Spanish Slovak Hungarian

Informácie o PD

Priama demokracia je základnou formou demokracie, používanou už v antických Aténach.
V modernej priamej demokracii (napríklad Švajčiarsko) spravujú štát poverení odborníci podľa pravidiel, schválených občanmi v referende.
Diskusia o kľúčových otázkach prebieha verejne, čo eliminuje zákulisné machinácie, lobistické záujmy a korupciu.
Číslo účtu: 2300553335 / 8330
IBAN: SK2383300000002300553335
BIC: FIOZSKBAXXX
Na činnosť o.z. PD prispeli: 10.02.2015 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.03.-22.01.2015 Perháčová Milada 36 eur, 19.05.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.01.2014 Kočanová Slávka 10 eur, 23.01.2014 Peter Pustaj 30 eur, 22.01.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 22.12.-21.01.2014 Perháčová Milada 144 eur, 13.01.2014 PRO-FES, s.r.o. 30 eur, 23.12.2013 Iveta Kamenická 13 eur, 21.11.-23.12.2013 Perháčová Milada 24 eur, 19.12.2013 Pirovits Paul 10 eur, 17.12.2013 Jozef Bielik 20 eur, 16.12.2013 Jozef Vaško 20 eur, 16.12.2013 Kočanová Slávka 10 eur, 13.12.2013 Novomeská Beata 10 eur, 12.12.2013 Orávik Marián 10 eur, 22.11.2013 Schulczová Ľubica 20 eur, 21.11.2013, Ďakujeme!

Partneri

wwww

Prihlásenie


Anketa

Čo sa Vám na priamej demokracii páči najviac?