Občianske rady v Írsku – 2016

Video ma nastaviteľné české titulky

2017, autor: Patrick Chalmers hovorí:

Írsko prelomilo politickú patovú situáciu nad faktickým zákazom potratov a inšpirovalo sa odvážnou odpoveďou – vytvorenie občianskeho zhromaždenia, ktoré sa touto otázkou bude zaoberať. Počas piatich víkendov rozložených do piatich mesiacov náhodný výber Írov rokoval o veľmi rozporuplnej a kontroverznej otázke. Ich záver v apríli 2017 odporučil radikálnu liberalizáciu existujúcich zákonov vrátane zmeny ústavy. Ich práca pomohla vyzvať írskeho taoisea Lea Varadkara, aby vyhlásil národné referendum o umelom prerušení tehotenstva v roku 2018, keď budú mať írski voliči možnosť prijať nové zákony. Zhromaždenie predstavuje prelomový okamih nielen pre Írsko, ale aj pre spôsoby uskutočňovania politiky vo zvyšku sveta. Náhodným výberom a premýšľaním pri hľadaní riešení veľmi sporného problému namiesto toho, aby to Írsko prenechalo zvoleným politikom, nám všetkým poskytlo lekciu zo skutočného života, ktorá robí demokraciu inak. V čase hlbokej dysfunkcie v našich volebných politických modeloch – aká otázka by sa nehodila pre prístup zhromaždenia občanov? Keď je program Citizens Assemble prvý v globálnej sérii deviatich filmov o stave demokracie a úsilí o radikálne zlepšenie jej fungovania. Neváhajte a zaregistrujte sa na aktualizáciu projektu, ponúknite prostriedky na jeho dokončenie alebo inú podporu v naturáliách. séria deviatich filmov o stave demokracie a snahách o radikálne zlepšenie jej fungovania.

Ďalšie informácie

S veľkým záujmom sa dá sledovať práca Írskeho občianskeho zhromaždenia, napríklad pri príprave referenda o práve na umelé prerušenie tehotenstva. Za týmto účelom sa v dublinskom hoteli zhromaždilo deväťdesiatdeväť írskych mužov a žien, ktorí sa predtým nepoznali – študenti, vodiči nákladných vozidiel, učitelia, inžinieri a zdravotné sestry, prierez spoločnosti. Podporovatelia a odporcovia ústavnej zmeny. Rozprávali sa medzi sebou, vymieňali si argumenty, zvažovali klady a zápory.

„Nie sú to veci politickej revolúcie,“ komentuje túto udalosť jeden z významných denníkov. Napriek tomu sa týmto občanom podarilo obrátiť jednu z politicky a eticky najťažších otázok od konfrontácie ku konsenzu. Myslím si, že tento príklad nám môže dodať odvahu v tvorivej sile našich demokracií. Alebo ako jeden denník uviedol: „Ukázali ste svetu, čo môžu demokrati s trochou vynaliezavosti urobiť.“

Občianske zhromaždenie v Írsku má inštitucionálny charakter a v priebehu rokov sa stalo dôležitou súčasťou demokratického procesu. 99 členov je náhodne vybraných spoločnosťami zameranými na prieskum verejnej mienky a majú diskutovať o kľúčových otázkach politického diskurzu, ako sú potraty, starnutie populácie alebo zmena podnebia. S pomocou odborníkov účastníci vypracujú návrhy, ktoré sa predložia parlamentu a v prípade potreby ľuďom na hlasovanie.

Írske občianske zhromaždenie bolo založené po finančnej kríze v roku 2011 a s tým spojenej strate dôvery obyvateľov v existujúce demokratické inštitúcie. Odvtedy Íri hlasovali v referendách o štyroch návrhoch občianskeho zhromaždenia. Hlasovali pre páry rovnakého pohlavia, aby mohli vstúpiť do manželstva, a za zrušenie zákazu potratov a paragrafu o rúhaní. Zníženie minimálneho veku kandidátov na prezidenta z 35 na 21 rokov bolo zamietnuté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *