Summit EÚ: Občania požadujú demokratickú Európsku úniu – TERAZ!

Správu z tejto akcie si môžete tiež prečítať na blogu o.z. Priama demokracia.

58,923 občanov z celej EÚ požaduje od politických predstaviteľov únie, aby úniu spravili demokratickejšou a transparentnejšou.

Pri príležitosti summitu v Bratislave a diskusií o budúcnosti Európskej únie po Brexite, Democracy International zaslala všetkým 27 predstaviteľom štátov a vlád medzinárodnú petíciu „Postavte sa za demokratickejšiu Európu – TERAZ!“. Petícia je súčasťou kampane Democracy International za nový konvent EÚ v súlade s článkom 48 Lisabonskej zmluvy.

Súbežne so summitom EÚ 16. septembra, Democracy International v Bratislave v spolupráci s občanmi vybudovala „Dóm pre demokraciu“, v ktorom v priebehu dvoch dní, 15-16.9.2016, mali možnosť novinári a občania transparentne diskutovať o budúcnosti EÚ.

„Nikdy nebola  kríza v Európskej únii tak veľká ako dnes. Dokonca aj predseda Európskej komisie Juncker hovorí o „existenčnej kríze Európskej únie“ – výraz, ktorý nebol nikdy použitý za posledných 70 rokov. Predstavitelia EÚ sa však starostlivo vyhýbajú pomenovať hlavný problém, ktorým je nedostatok demokracie v EÚ. Namiesto podkopávania štátnych demokracií sa Európska únia musí stať novým staviteľom demokracie, hnacou silou nadnárodnej demokracie, ktorá je schopná scivilizovať nadnárodné trhové sily v záujme ľudí a prírody”, požadoval Andreas Gross švajčiarsky odborník na demokraciu, ktorý dnes prezentoval v Dóme pre demokraciu spôsoby, ako urobiť EÚ demokratickejšou.

Petícia Democracy International „Postavte sa za demokratickú Európu – TERAZ!“ vyzýva na začatie demokratického Konventu o budúcnosti Európy, podľa článku 48 Lisabonskej zmluvy, ktorý stanovuje podmienky pre toto ústavné zhromaždenie. Konvent by bol príležitosťou pre politikov, občanov a občiansku spoločnosť určiť podmienky a požiadavky na budúcnosť Európskej únie spoločne. Democracy International ďalej požaduje, aby všetci občania EÚ mali následne možnosť hlasovať o výsledkoch týchto rokovaní v celoeurópskom referende.

 

 

„Európska únia založená na množstve neprehľadných zmlúv schválených často v rozpore s vôľou občanov jednotlivých krajín stratila svoju príťažlivosť a silu. Tieto zmluvy by mali byť nahradené skutočnou európskou federalistickou demokratickou ústavou, v ktorej oslabované štátne demokracie by mali byť posilnené a národy Európy by mali dostať možnosť určovať a vetovať európsku politiku ako aj rozdelenie právomocí. Nová ústava je jedinou cestou vpred, ako transnacionalizovať EÚ, a ako taká by mala byť ratifikovaná dvojitým celoeurópskym referendom. Je to jediný spôsob, ako pre európskych občanov zabezpečiť politické, kultúrne a sociálne práva, ktoré Európska únia v čase globalizácie tak zúfalo potrebuje“, hovorí Andreas Gross na záver.

Táto snaha Democracy International a občanov EÚ je viac ako symbolická či sympatická, nakoľko jedna z jej  iniciatív zavedenia  Európskej občianskej iniciatívy, bola nakoniec úspešne uskutočnená, ako práva občana EÚ navrhovať zmeny v EÚ a ostáva už len uskutočniť právo občana EÚ  nielen iniciovať, ale aj spolurozhodovať o dôležitých veciach v celoeurópskom referenda.

Autor článku: Cora Pfafferott z Democracy International,

upravil Paul Pirovits  z o.z. Priama Demokracia

– Alternative EU family photo: Citzens demand a democratic Europe – now! in the „Dome for Democracy“, Bratislava Summit
http://www.democracy-international.org/file/2016-09-16-alternative-family-photo-bratislavasummitjpg

– Citizens marching for a Democratic Europe – Now! in front of Bratislava Castle, http://www.democracy-international.org/file/2016-09-16-march-democratic-europe-nowjpg

– Citizens delivering the signatures at the gate of Bratislava Castle, http://www.democracy-international.org/file/2016-09-16-signature-delivery-1jpg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *