Obyvatelia EU si neželajú mechanizmus riešenia sporov medzi investorom a štátom (ISDS) v obchodných dohodách

Európska občianska iniciatíva STOP TTIP
Tlačová správa, 14. január 2015

Európska komisia včera zverejnila výsledky verejnej konzultácie o mechanizme riešenia sporov medzi investorom a štátom (ISDS) v obchodnej dohode Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP). Komisia medzi 27. marcom a 13. júlom 2014 vyzvala občanov, aby pripomienkovali rôzne aspekty mechanizmu ISDS a obdržala rekordný počet bezmála 150 000 ohlasov. Včera sa ukázalo, že 97 percent ohlasov je proti mechanizmu ISDS.
Mechanizmus ISDS by dal zahraničným investorom právo žalovať štáty na súkromných arbitrážnych súdoch za akékoľvek činnosti, ktoré by mohli poškodiť ich očakávané zisky. Investori použili podobné obchodné dohody, aby mohli žalovať štáty a požadovať milióny, dokonca miliardy eur ako odškodné. Jedným z príkladov je súdny spor švédskej energetickej spoločnosti Vattenfall proti štátu Nemecko kvôli zavedeniu enviromentálnych požiadaviek pre uhoľné elektrárne. Ďalším príkladom je kanadská plynová a ropná spoločnosť Lone Pine, ktorá žaluje štát Quebec za moratórium na frakovanie.
„Takéto prípady dokazujú, že mechanizmus ISDS sa môže použiť na podkopanie enviromentálnych štandardov, na zamedzenie regulácii alebo na privlastnenie si peňazí daňových poplatníkov. Je dosť zlé, že niektoré investičné dohody už obsahujú mechanizmus ISDS. Určite by nemal byť zahrnutý v akýchkoľvek budúcich obchodných a investičných dohodách,“ dôrazne žiadal Karl Bär, hovorca aliancie STOP TTIP.
Konzultácia nebola jedinou príležitosťou pre občanov, aby vyjadrili svoje odmietnutie mechanizmu ISDS. Samostatne organizovaná európska občianska iniciatíva, riadená alianciou STOP TTIP, pozostávajúca z 340 organizácií z celej Európy už zozbierala viacej ako 1 260 000 podpisov za posledné tri mesiace, aby dala STOP obchodným dohodám TTIP a CETA.
Karl Bär dodal: „Výsledky konzultácie sú jasné. Mechanizmus ISDS je nebezpečný pre demokraciu, naše životné prostredie, ochranu spotrebiteľa a ďalšie dôležité štandardy. Ohromujúca väčšina Európanov sa vyslovila proti mechanizmu ISDS. Komisia musí zobrať svoje vlastné výsledky konzultácie vážne a ihneď zastaviť vyjednávania o obchodnej dohode TTIP. Komplexná hospodárska a obchodná dohoda s Kanadou by nemala byť podpísaná, keďže tiež obsahuje takýto druh ochrany investora.“
„Komisia sa pýtala extrémne zložité a odborné otázky, ktoré bolo pre bežných občanov veľmi ťažké pochopiť. Naša online platforma vysvetlila, čo otázky znamenali, poskytla základné informácie a navrhla formulácie, ktoré ľudia vo svojich odpovediach mohli použiť a tak urobila celý postup zrozumiteľný. Teraz sa komisii odpovede nepáčia a tvrdí, že sú neprípustné, robiac si úplný posmech z tejto konzultácie. Skutočnosť, že tak veľa ľudí sa do iniciatívy zapojilo dokazuje ako veľa občanov je znepokojených ohľadom mechanizmu ISDS a jeho následkov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *