Musíme sa učiť od seba navzájom – rozhovor s Brunom Kaufmannom

Štvrtok, 27 September 2012 09:43 administrátor

Bruno Kaufmann bol jedným z odborníkov, ktorí sa 18. septembra 2012 zúčastnili v Bruseli na pojednávaní participácie občanov. Pri tejto príležitosti s ním Democracy International spravila rozhovor. Bruno Kaufmann je viac ako 20 rokoch aktívny pri propagovaní priamej demokracie v Európe a vo svete a je riaditeľom inštitútu pre referendum a iniciatívu IRI. V súčasnej dobe spoločne s Democracy International pripravuje globálne fórum pre moderné metódy priamej demokracie, ktoré sa bude konať v Montevideu, Uruguaj od 14. do 16. novembra 2012. Bruno Kaufmann má švajčiarske aj švédske občianstvo a žije vo Falune, Švédsko (ak práve necestuje po svete).

 

Demokracia International: Máte Švajčiarsky pas, rovnako ako Švédsky. Obe krajiny sú považované za takmer ideálne príklady demokracie. Čo sa môže Švédsko učiť od Švajčiarska, a čo sa môže Švajčiarsko učiť od Švédska?

Bruno Kaufmann: No, Švédsko sa môže učiť od Švajčiarska napr. to, že občania by mali mať možnosť vyjadriť sa v období medzi voľbami a teda že občania by nemali byť iba spotrebitelia, ale aj tvorcovia politiky. Švédsko by sa mohlo tiež naučiť, že pravidlá hry v štáte, ktoré sú popísané v ústave, by mali určovať občania.
V opačnom smere by sa malo Švajčiarsko učiť od Švédska, že demokracia si vyžaduje transparentnosť, finančnú podporu a začlenenie občanov. Demokracia by mala byť rozšírená aj o tých, ktorí ešte nemajú švajčiarske občianstvo. Švajčiarsko je ako taký klub, v ktorom sa na hre môžu zúčastniť iba jeho členovia.

 

Demokracia International: Čo Vás poháňa v práci pre priamu demokraciu?

Bruno Kaufmann: Veľa energie z poznávania nových ľudí, nápadov a objavovania nových príležitostí. A samozrejme aj keď vidím, že sa niečo podarí. Nezáleží na tom, ako veľké alebo malé tieto zmeny sú – mnoho malých krokov správnym smerom zo sebou prináša tú zmenu, ktorú chceme a potrebujeme.

 

Demokracia International: Môžu ľudia, ktorí sú profesionálne politicky aktívni riešiť problémy lepšie ako ľudia, ktorí nie sú?

Bruno Kaufmann: Nemyslím si to. Profesionálni politici často hája viac svoje strany a svoje postavenie, ako záujmy svojich voličov a tiež majú tendenciu zneužívať a koncentrovať svoju moc. V demokracii, by politika mala byť záležitosťou na ktorej by sa mali podieľať všetci, ktorí sa na nej chcú podieľať a to každý deň ak chcú. Nie len ľudia, ktorí sú za to platení.

 

Demokracia International: Ako bude Európska únia vyzerať o päť rokov?

Bruno Kaufmann: Nemyslím si, že nastane veľa zmien. Určite budeme mať nových členov. A určite bude intenzívnejšia diskusia o demokratickej budúcnosti EÚ, pretože sa stane oveľa naliehavejšou. Súčasná prax s iniciatívou európskych občanov (ECI)  nás naučila, ako priblížiť ECI občanom a ako vytvoriť lepšiu infraštruktúru, ktorá by umožnila oveľa viac ľuďom sa stať aktívnymi.

 

Demokracia International: Ako sa môžu občania podieľať na budovaní siete priamej demokracie? Koho môžu osloviť aby sa zapojil?

Bruno Kaufmann: Naša sieť je otvorená pre všetkých a poteší nás každý, kto sa pripojí k práci na posilnení priamej demokracie. Potrebujeme ľudí, ktorí prispejú k diskusii. Každý človek nás môže niečo naučiť. Musíme sa učiť od seba navzájom. Keď sa učíme navzájom, ako byť politicky aktívni a ako dosiahnuť dobré výsledky, získavame vedomosti, ktoré potrebujeme, aby sme mohli pomôcť priamej demokracii a najmä sebe a ostatným občanom stať sa plnohodnotným členom spoločnosti, teda aj EÚ.

 

Bruno Kaufmann môže byť kontaktovaný na kaufmann@iri-europe.org

www.iri-europe.org je web Inštitút pre referendum a iniciatívu.
Zdroj: http://democracy-international.org/9079.html

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *