Triumf obyvateľov Gabčíkova – rozhodol občan suverén

Suverénny triumf rozhodnutia obyvateľov Gabčíkova a drvivá porážka zástupcu občanov Kaliňáka, a to napriek jeho odporu. Tu treba skutočne úprimne zagratulovať obyvateľom, suverénnej občianke a občanovi Gabčíkova, ako aj petičnému občianskemu výboru a zastupiteľstvu obce za ich prejav suverenity. Ukázali ju pri rozhodovaní o dôležitých spoločenských záležitostiach obce, o ktorých môžu rozhodovať jedine jej obyvatelia – teda žiadny iný obyvateľ ani zástupca občanov Slovenska.

Čo je referendum? Referendum je nenarušiteľný prejav slobodnej vôle občianky a občana, teda možnosť voľby – priamo rozhodovať. Znamená to konať sám za seba, pretože ak nekonám, rozhodujú za mňa iní. Súčet väčšiny hlasov rozhoduje za hlasovaciu otázku alebo proti nej. Ak je referendum úspešné, je platné, inými slovami záväzné. Platné = záväzné. Veď to isté využíva občan v celom svojom osobnom živote a v každom životnom kroku. Iba ak by bolo neplatné, vtedy je automaticky nezáväzné. Presne takto by mali znieť titulky slovenských denníkov, diskusia a myslenie občanov.

Suverenitu občianky a občana a ich nenarušiteľnú suverénnu moc zaručuje spoločenská zmluva medzi občanmi a ich zvolenými zástupcami – Ústava SR, článok 2: „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“ Štátnu moc = vládu ľudu = demokraciu a suverenitu občana sa zástupca občanov p. Kaliňák snaží zrušiť. Robí to napriek pomeru síl 1 : 4 000, keď sa na verejnosti dopredu jasne vyjadril, že referendum nebude akceptovať. Tým odmietol priame rozhodnutie slobodnej vôle 4 000 obyvateľov Gabčíkova v ich vlastnej veci. Týmto krokom oficiálne prepísal a svojvoľne zmenil spoločenskú zmluvu – Ústavu, článok 2, akoby znel: „Štátna moc pochádza od občanov a zvolených zástupcov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“

Ako vy, občania, hodnotíte počínanie takéhoto zástupcu? Ten, kto vám ako zlodej kradne slobodu rozhodovania a konania, nie je diktátor? Nežijeme v diktátorskom režime? Neradí sa takýto človek do nekonečného radu diktátorov a tyranov, ktorí skončili na smetisku dejín ľudstva? A nielen to. Ďalší zákon jasne hovorí o tom, že ak referendum prebehlo zákonne, je platné a tým zároveň automaticky záväzné na vykonanie. To môžu zo zákona oficiálne vyhlásiť jedine zástupcovia obce.

Platné = záväzné. Je to rovnaké ako v Zákone o cestnej premávke § 9, odsek 1: „Vodič je povinný na vozovke alebo v jazdnom pruhu jazdiť vpravo pri pravom okraji vozovky alebo jazdného pruhu; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, otáčaní alebo odbočovaní.“ Zákon neobsahuje samozrejmosť, teda povinnosť nejazdiť po ľavej strane. Podobne ani článok 2 Ústavy nepotrebuje zdôrazňovať, že štátna moc pochádza od občianok a občanov, a nie od zvolených zástupcov. Rovnako platí, že ak je toto referendum platné, čo komisia konštatovala, jeho platnosť je záväzná. Platné = záväzné. Najvyššou štátnou mocou je moc ľudu, suverén je občan, nie zástupca.

Ďalší vývoj bude záležať na statočnosti obyvateľov Gabčíkova a na podpore občanov z 3 000 obcí a miest celého Slovenska. Záleží na proreferendových a proobčianskych politikoch (z OĽaNO a pod.), osobnostiach verejného života, médiách a hlavne občianskych organizáciách (napr. OZ Priama demokracia, Via Iuris, Aliancia Fair-play, ZOMOS, Skutočný snem a i.), či sa necháme na hlavu poraziť jedným ľuďmi zvoleným zástupcom. Byť otrokom či suverénom? Chcem slobodu či diktatúru zástupcu? Pomer síl je 1 : 4 000 a môže stúpať na 4,2 milióna. Kto je tu potom suverén?

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *